26 milionów papierosów z Malezji nie wjechało do Polski

 

Rekordowy przemyt papierosów z Malezji udaremnili celnicy i  policjanci CBŚP. Zabezpieczyli 26 milionów papierosów w trzech kontenerach, które przypłynęły statkiem z Malezji.

Funkcjonariusze przy realizacji sprawy współpracowali ściśle z brytyjską służbą celno-skarbową (HMRC). Wprowadzenie tej ilości papierosów naraziłoby Skarb Państwa i budżet Unii Europejskiej na ponad straty około 28,5 miliona złotych. Zatrzymany został organizator procederu, który po zarzutach został aresztowany przez sąd na 3 miesiące. Funkcjonariusze ustalili, że przemycone w 3 kontenerach papierosy, dostarczone zostały do portu w Gdańsku na pokładzie statku płynącego z Malezji. Z dokumentów wynikało, że w kontenerach znajdują się szklane, puste butelki. Ich importerem była polska firma z woj. dolnośląskiego.

Funkcjonariusze pracowali nad tą sprawą kilka tygodni, co pozwoliło na ustalenie tożsamości organizatora procederu. Policjanci zatrzymali 37-letniego Marcina B., który w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty wprowadzenia w błąd urzędu celnego i niedopełnienia obowiązków celnych. Miejscowy sąd zdecydował o tymczasowym areszcie na 3 miesiące.

Wartość celną zabezpieczonego towaru oszacowano na 2 mln złotych. Straty Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej mogły przekroczyć 28,5 mln złotych, z czego sama akcyza to ponad 21,5 mln, cło to ponad milion. Uszczuplenie z tytułu podatku VAT  – ponad 5,7 mln złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: UC Gdynia