Przeładunki w Porcie Gdańsk przekroczyły ubiegłoroczny rekord – podsumowanie 2016

 

Strona portowa podaje, że wolumen przeładunków rekordowego ubiegłego roku został przekroczony i na ten moment wynosi ponad 36,3 mln ton. Tak wygląda podsumowanie 11 miesięcy roku 2016 co oznacza że Gdańsk jest 6 portem bałtyckim pod względem przeładunków.

Oprócz nowego rekordu, awansu w rankingu największych portów Bałtyku, przyniósł także rekordowy tonaż ładunków drobnicowych, które po raz pierwszy od niepamiętnych czasów będą miały najwyższy procentowy udział w strukturze obrotów towarowych Gdańska. Dotąd od lat nieprzerwanie dominująca rola przypisana była paliwom płynnym, których w tym roku w porcie będzie nieco mniej, bo około 13 mln ton.
Rok 2016 bez wątpienia zapisze się również jako kolejny okres wzrostów w obrotach kontenerowych. Na ten moment w Gdańsku przeładowano ich 1,27 mln TEU, tj. o 16% więcej w stosunku do 2015 roku i o 5% więcej niż w rekordowym 2014 roku.

Port Gdańsk prawdopodobnie przekroczy wolumen 5 milionów ton węgla. W praktyce oznaczać to będzie najwyższy od dekady tonaż węgla w Gdańsku. Dotąd rekordowym w tym zakresie był rok 2013, kiedy to w Gdańsku przeładowano 4,6 mln ton tego surowca.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2016 zanotuje się również jako bardzo dobry okres pod względem obrotu tzw. innymi towarami masowymi. Przed pełnym podsumowaniem grudnia wynik w tym zakresie kształtuje się na poziomie 3,6 mln ton (w tym przeładunki rudy) i jest trzecim najlepszym rezultatem w ciągu ostatnich 10 lat.Pełne statystyki będą już w Nowym Roku- czekamy!

Źródło: Port Gdańsk