Top 5 największych żurawi świata

Niektóre z nich swoją wysokością przewyższają kilkusetmetrową wieżę telewizyjną, inne z kolei udźwigną ciężar wieży Eifla. W zestawieniu Top 10 przygotowanym przez platformę maszyn używanych Machineseeker.pl przedstawiamy pięć najwyższych oraz pięć najsilniejszych żurawi świata.
Żuraw gąsienicowy niemieckiej firmy Liebherr serii LR 13000 mierzy 246 metrów wysokości, i tym samym przewyższa Pałac Kultury i Nauki w Warszawie o niecałe 10 metrów – jest on najwyższym samojezdnym żurawiem na świecie. Nie do pomyślenia: dzięki połączeniu masztu głównego o długości 120 metrów z wychylnym wysięgnikiem o długości 126 metrów osiąga on łączną wysokość 246 metrów.

„Żuraw może w szybki sposób zostać rozłożony na mniejsze części, przetransportowany z jednego miejsca na drugie i w mgnieniu oka złożony z powrotem w całość” – dodał Thorsten Muschler, założyciel serwisu Machineseeker.pl, rynku stacjonarnych maszyn używanych w internecie. Liebherr LR 13000 waży ponad 600 ton i podnosi ciężar całkowity 3000 ton – czyli tyle, ile waży sto ciężarówek.

Spośród najsilniejszych dźwigów świata najmocniejszym z nich jest Thialf – żuraw pływający półzanurzalny. Jego długość wynosi 200 a szerokość 90 metrów, tym samym jest on większy niż dwa obok siebie leżące boiska do piłki nożnej. Oprócz tego, może on w swoich kwaterach pomieścić około 736 osób, tyle co dwa samoloty pasażerskie. Niesamowite!

Thialf zaopatrzony jest w dwa wysięgniki, które razem podniosą ciężar 14200 ton. Co oznacza, że olbrzym znajdujący się na miejscu pierwszym naszej listy  najsilniejszych żurawi świata podniesie średniej wielkości okręt podwodny. Firma holenderska HMC Heerema produkująca maszynę, ustanowiła tym samym nowy rekord świata wśród istniejących jednostek pływających świata.

Źródło: www.machineseeker.pl