Krakowscy kierowcy jadą na wakacje. Lekko nie mają

Nad morze, jezioro czy jednak w góry? Gdzie warto udać się na wakacje? Każde miejsce ma swój urok, jednak nie do każdego da się dojechać w krótkim czasie. Gdzie (z punktu widzenia kierowcy) powinni udać się na wypoczynek mieszkańcy Krakowa?

– Latem zwiększony ruch turystyczny powoduje, że dotarcie na urlop może potrwać dłużej niż poza sezonem. – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Dalekie morze, bliskie góry
Mieszkańcy stolicy Małopolski w najkrótszym czasie (1 h 39 min) dojechać mogą do Zakopanego. Oba miasta dzieli odległość 105 kilometrów, a średnia prędkość na trasie oscyluje ok. 62 km/h. Jeśli jednak Krakowianie zdecydują się odwiedzić Karpacz to niestety muszą zarezerwować sobie ponad 4,5 godziny na dojazd do tej miejscowości – Karpacz i Kraków dzieli 370 kilometrów. Jeszcze dłuższe wyprawy fundują sobie, ci którzy marzą o wypoczynku na Mazurach. Dojazd do popularnych Mikołajek czy Mrągowa zajmuje ok. 7,5 godziny, w trakcie których kierowcy pokonują ponad 500 kilometrów. Czy dojazd nad morze wygląda lepiej? Niestety, dotarcie nad Bałtyk z racji geograficznego położenia zajmie mieszkańcom Krakowa pond 8 godzin. Pocieszający jedynie jest fakt, ze na tak długich trasach pojazdy poruszają się dosyć szybko – w drodze do Międzyzdrojów 89 km/h, a na trasie do Gdańska 72 km/h.

Z Krakowa na wakacje
Miasto docelowe Odległość Czas przejazdu Średnia prędkość
Międzyzdroje 723 km 8 h 7 min 89 km/h
Gdańsk 580 km 8 h 4 min 72 km/h
Mikołajki 512 km 7 h 28 min 68 km/h
Mrągowo 507 km 7 h 19 min 69 km/h
Karpacz 370 km/h 4 h 36 min 80 km/h
Zakopane 105 km 1 h 39 min 62 km/h
Źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu 30-31 lipca 2013.