2015: Na lotnisku w Krakowie będzie najnowocześniejszy w Polsce system transportu i kontroli bagażu

Już na początku 2015 roku nowy terminal Kraków Airport zostanie wyposażony w nowoczesny system transportu i kontroli bagażu. Będzie to wynikiem podpisanej właśnie umowy z Qumak S.A., której wartość opiewa na kwotę 55,8 mln zł netto. Projekt zostanie dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Qumak S.A. wykona nowy system transportu oraz kontroli bagażu rejestrowanego (BHS – Baggage Handling System) w budowanym właśnie terminalu krakowskiego lotniska. Jest to pierwsza instalacja tak nowoczesnego sprzętu w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Montaż oraz uruchomienie systemu odbywać się będzie etapowo. Zgodnie z umową prace zakończą się do 30 stycznia 2015 roku.
Warszawska spółka będzie odpowiedzialna za dostawę oraz montaż systemu przeznaczonego do wielopoziomowej kontroli bezpieczeństwa bagażu rejestrowanego. W ramach wdrożenia BHS krakowskie lotnisko zostanie wzbogacone o specjalną sortownię odlotową oraz system transportu bagażowego przylotowego. Ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi każdy port cywilny musi stosować procedury EDS (Explosive Detection System) – system w Kraków Airport będzie wyposażony w najwyższej klasy urządzenia kontrolne EDS – tzw. Standard 3. Qumak będzie również odpowiedzialny za świadczenie usług serwisowych oraz przeszkolenie personelu.
Zamówienie dla krakowskiego lotniska związane jest z rozbudową portu. Nowy, czterokrotnie większy od obecnego terminal będzie mógł obsłużyć do 8 milionów pasażerów rocznie.
Qumak wykonał już kompletny system kontroli bagażu dla portu lotniczego w Lublinie i jest w trakcie realizacji takiego projektu w terminalu I warszawskiego Lotniska Chopina. Natomiast w Katowicach i Modlinie spółka zrealizowała inwestycje dotyczące przebudowy oświetlenia nawigacyjnego. Równocześnie w Modlinie w budynku terminala wdrożyła instalacje teletechniczne i elektryczne. Na swoim koncie integrator ma również wykonanie serwerowni dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w Warszawie.