Wojewódzkimi z Bydgoszczy do autostrady

Finiszują prace związane z budową autostrady A1 pomiędzy Toruniem i Kowalem. Wraz z otwarciem kolejnego odcinka trasy Czerniewice-Włocławek Południe zmienił się wygląd kilku dróg wojewódzkich.

Najistotniejsze zmiany zaszły w Brzeziu (powiat włocławski), gdzie na przecięciu autostrady oraz drogi wojewódzkiej nr 252 (Włocławek – Inowrocław) powstał węzeł drogowy. Wjazd na niego umożliwia rondo zbudowane na wojewódzkiej drodze. Zastosowano na nim nietypowe rozwiązanie. – Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, że naszymi drogami przewożone są ładunki nienormatywne. Transporty długich lawet mają wówczas poważne problemy z pokonywaniem niektórych zakrętów, skrzyżowań, chociaż są one zbudowane zgodnie ze wszystkimi normami. Dlatego uzgadniając inwestycję z GDDKiA doszliśmy do wniosku że idealnym rozwiązaniem w tym miejscu będzie rondo trzywlotowe z możliwością przejazdu przez środek wyspy pojazdów nienormatywnych na kierunku Włocławek – Inowrocław. Wystarczy wówczas zdemontować część sierżantów znajdujących się na wyspie centralnej – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.

 

W Odolionie i w  Brzeziu powstało trzywlotowe rondo. Fragment drogi wojewódzkiej nr 266 (Ciechocinek-Aleksandrów-Radziejów) od ronda do skrzyżowania z DK nr 91 stanowi połączenie autostrady A1 z DK nr 91. Kierowcy jadący autostradą od strony Włocławka w kierunku południowych dzielnic Torunia muszą właśnie korzystać z tego węzła. W toruńskich Czerniewicach na razie funkcjonuje wyłącznie połączenie autostrady A1 z trasą S10. Wokół nowego ronda konieczne jest jeszcze między innymi zagęszczenie poboczy, umocnienie rowów odwodnieniowych i dostawienie barier ochronnych.

Na DW nr 301 (prowadzącej z Lubania w kierunku Osięcin) i nr 291 ( prowadzącej od DK nr 91 w kierunku stacji Otłoczyn) powstały nowe wiadukty, które są także doskonałymi punktami widokowymi na nową autostradę.

Wiosna wraz z otwarciem kolejnego odcinka autostrady od Włocławka do Kowala kompletne będą kolejne dwa nowe wiadukty w powiecie włocławskim w ciągu dróg wojewódzkich nr 265 (w Kruszynie) i nr 269 ( w rejonie Czerniewic pod Kowalem).Na obu konstrukcjach odbywa się już ruch pojazdów, ale trwają tam jeszcze ostatnie prace.

Źródło: ZDW Bydgoszcz