Otwarcie przejścia granicznego w Siemianówce

 
W piątek 10 stycznia, po blisko 7 latach pracy związanej z planowaniem, projektowaniem oraz budową uroczyście otwarto nowe obiekty na kolejowym polsko – białoruskim przejściu granicznym w Siemianówce.

Inwestycja miała wartość ponad 17 milionów złotych (w 85% sfinansowana ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy). Teren – 3,5 ha przekazał w formie darowizny wójt gminy Narewka.
Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce przeznaczone jest dla ruchu towarowego. Obiekt nie spełniał standardów w zakresie prowadzenia odpraw celnych, przeładunku pod dozorem celnym, czy zgłaszania towarów akcyzowych wprowadzanych na obszar UE. Generalna przebudowa przejścia, a właściwie jego budowa była konieczna.
Dotychczas na przejściu celnicy odprawiali 4 pociągi dziennie. W nowej infrastrukturze może to być  6-8 pociągów. Tylko w 2013 roku granicę w Siemianówce przekroczyło ponad 24,2 tys. wagonów; w 2012 roku było to 22,1 tys. wagonów. Skontrolowano blisko 3,9 tys. osób obsługujących pociągi towarowe. Pobrane przez Służbę Celną w 2013 r. należności celne i podatkowe (VAT i akcyza) od towarów importowanych wyniosły ogółem blisko 63,5 mln zł.

Przez Siemianówkę najczęściej importowane są: gaz propan-butan, węgiel kamienny, ciągniki rolnicze, ale też blacha stalowa, nawozy mineralne, cement czy pellet drzewny oraz słonecznikowy. Wartość importowanych towarów przekroczyła 427 mln zł, a ilość 441 mln ton. Artykuły pochodziły z 11 krajów, głównie z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Eksportowane są natomiast głównie płyty wiórowe, panele podłogowe, meble i akcesoria meblowe, opakowania plastikowe i szklane oraz artykuły chemii budowlanej, a także akcesoria łazienkowe.

W 2013 roku Oddział Celny w Siemianówce obsłużył wywóz towarów do 22 krajów, głównie do Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, ale też Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Mongolii, Mołdawii, Szwajcarii, Norwegii czy Serbii. Wartość towarów eksportowanych przez przejście w Siemianówce w 2013 r. przekroczyła 250 mln zł.