Kradli luksusowe BMW i legalizowali je w Polsce

  Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kilkunastu podejrzanych i odzyskali luksusowe samochody o łącznej wartości 3,5 miliona złotych. Zorganizowana grupa przestępcza specjalizowała się w kradzieżach najnowszych modeli BMW. Przestępstw dokonywali od 2010 roku na terenie państw Europy Zachodniej. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 W okresie od 14 do 21 stycznia 2014 roku na terenie województwa łódzkiego i małopolskiego funkcjonariusze zatrzymali łącznie 12 osób, w tym 49-letniego lidera grupy, który zorganizował cały proceder. Pozostali członkowie gangu to mężczyźni i kobiety w wieku od 23 do 54 lat. Wszyscy to obywatele polscy narodowości polskiej i romskiej. Wpadło m.in. dwóch właścicieli auto-komisów, przez które „przechodziły” kradzione auta oraz osoba, która je legalizowała w wydziale komunikacji dostarczając sfałszowane dokumenty niemieckie i włoskie. Przestępcy działający w tej zorganizowanej grupie wyszukiwali tzw. slupy, czyli przypadkowych ludzi, na których pojazdy były rejestrowane w zamian za symboliczne kilkaset złotych. Osoby te czasem nawet nie widziały pojazdów, których były rzekomymi użytkownikami. Udostępniały jedynie swoje dane oraz dokumenty tożsamości. W taki sposób zalegalizowane pojazdy oferowane były do sprzedaży po atrakcyjnych cenach na portalach internetowych i giełdach samochodowych. Zyski z przestępczego procederu ukrywano lub legalizowano, co stanowi dodatkowe przestępstwo prania pieniędzy.

Policjanci odzyskali 19 luksusowych samochodów skradzionych na terenie Europy w latach 2011 – 2013. Ich łączna wartość przekracza kwotę 3,5 miliona złotych. 

Źródło: KWP w Łodzi