Jak pomóc ofierze mrozu – warto wiedzieć

 

Od kilku dni pogoda jest iście zimowa, łatwo o wychłodzenie organizmu, dobrze jest wiedzeć co zrobić gdy na drodze zobaczymy bezdomnego lub osobę, która może zamarznąć. Wskazówki podaje strona policyjna, w oparciu o tę stronę powstał ten artykuł. 

 W przypadku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. 

Lekkie odmrożenie (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzuje się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają się  zawroty głowy, niepokój i dezorientacja. Przy średnim (temperatura ciała spada do 30-32 C),  w którym następuje stadium wyczerpania,  pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).

Najgorzesze jest ciężkie odmrożenie (temperatura ciała spada poniżej 30 C) – człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.

Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.

 

 Należy:

1. Sprawdzić czy jest  bezpiecznie, założyć rekawiczki i ocenić stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)

2. Wezwać pogotowie

3. Zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

  • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadż poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
  • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy  jak najszybciej je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
  • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy  należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
  • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
  • dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

4. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.

5. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

6. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.

7. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

8. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:
– pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
– zostawić poszkodowanego samego;
– gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

 

Źródło: policja.pl