Priusy do wymiany

Przedsiębiorca Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o.powiadomił Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody marki Toyota Prius, wyprodukowane od 14.01.2009 do 05.02.2014 mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Poinformowano, że w ww. modelach pojazdów może dochodzić do usterki modułu mocy (IPM) w zespole falownika, będącego częścią hybrydowego zespołu napędowego. Ustawienia oprogramowania sterującego tym układem mogą powodować nadmierne obciążenia termiczne i w konsekwencji odkształcenie oraz uszkodzenie tranzystorów. Wystąpienie usterki jest sygnalizowane przez lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, a samochód może zostać przełączony w tryb pracy awaryjnej (jazda będzie mogła być kontynuowana, ale z ograniczoną mocą układu napędowego). W skrajnym przypadku może dojść do resetu pamięci modułu sterowania, co spowoduje zatrzymanie pojazdu podczas jazdy zwiększając ryzyko wypadku.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są łącznie 564 samochody marki Toyota Prius.
Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów są zapraszani listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu dokonania zmiany oprogramowania w module sterowania oraz w module zarządzania mocą pojazdu hybrydowego.

Źródło: UOKIK