Tachograf sterowany pilotem

W dniu 25 lutego wielkopolscy inspektorzy z Oddziału WITD w Kaliszu pełniący służbę na  przy drodze krajowej nr 12 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika. Uwagę inspektorów przykuł zapis urządzenia rejestrującego, który wskazywał, że mogło dochodzić do manipulacji przy tachografie.

Podczas kontroli wykonywano krajowy transport drogowy przewożąc warzywa na trasie Kalisz – Szczecin. Kaliscy inspektorzy skontrolowali normatywność zatrzymanego zespołu pojazdu. Stwierdzono, że pojazd jest normatywny. Jednak szczególną uwagę inspektorów przykuł zapis urządzenia rejestrującego, który wskazywał, że mogło dochodzić do manipulacji przy tachografie. Przypuszczenia potwierdziły się podczas kontroli i oględzin zainstalowanego tachografu, w wyniku których stwierdzono podłączenie niedozwolone dodatkowe urządzenie fałszującego zapisy tachografu sterowane na pilota. Dzięki nielegalnemu dodatkowemu urządzeniu, kierowca fałszował faktyczny czas swojej pracy, przejechane kilometry i wskazania w zakresie prędkości pojazdu. W konsekwencji oznaczało to, że wszystkie dane zapisywane przez tachograf dotyczące okresów prowadzenia pojazdu i odbytych odpoczynków były niewiarygodne.
Na kierowcę nałożono mandat karny w wysokości 2000 zł, a wobec przedsiębiorcy wszczęto z urzędu postępowanie administracyjne zagrożone karą 5000 zł.

 

Źródło: GITD