Autobusem bez uprawnień

 W dniu 5 marca na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Sucha inspektorzy z Kędzierzyńsko-Kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej autobus należący do polskiego przewoźnika, którym wykonywany był krajowy transport drogowy osób na linii regularnej.

W trakcie kontroli okazało się, iż kierowca nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Wezwany na miejsce patrol policji ustalił, że kierowcy odebrano prawo jazdy w grudniu zeszłego roku za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych. Dodatkowo analiza zapisów z karty kierowcy wykazała rażące naruszenia czasu pracy m.in. skrócenie odpoczynku tygodniowego o prawie 17,5 godziny, oraz przekroczenie czasu jazdy ciągłej w przypadku, którego kierowca prowadził pojazd przez 8 godzin i 12 min bez wymaganej przerwy. Kierowca oświadczył, że nie poinformował pracodawcy o odebraniu mu prawa jazdy, ponieważ zostałby oddelegowany do prac porządkowych.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami kierowcę ukarano mandatami karnym w wysokości 2600 zł oraz zakazano mu dalszej jazdy. Na przedsiębiorcę wszczęto postępowanie administracyjne, natomiast po pasażerów przewoźnik podstawił inny pojazd.

 

Źródło: GITD