Transport substancji chemicznych według Asstra

 Logistyka jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania przemysłu chemicznego. Udział przewozów towarów niebezpiecznych w ogólnej ilości przewozów drogowych szacuje się na ok. 10-15%. Według danych Głównego Inspektora Transportu Drogowego w roku 2013 na polskich drogach zostało skontrolowanych 18999 pojazdów z towarami niebezpiecznymi.

Ze względu na wyśrubowane normy, transport substancji chemicznych nie należy do łatwych przedsięwzięć. Przede wszystkim wymaga utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Specyfika i ryzyko związane z przewozem materiałów niebezpiecznych sprawiają, że tego trudnego zadania mogą podjąć się jedynie dobrze przygotowane firmy spedycyjne.- podkreśla Andriej Kolosowski, Prezes Zarządu AsstrA Polska.

Dla firm transportowych, które zajmują się transportem substancji chemicznych, oprócz przepisów ADR, należy jeszcze wskazać dwie inne bardzo ważne regulacje:

– ISO 9001:2008 – to norma międzynarodowa zawierająca wymagania dotyczące systemów zarządzania jakością. Stosowana przez firmy do wykazania zdolność do dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klienta oraz wymagania w zakresie nadrzędnych przepisów .

– SQAS – Safety & Quality Assessment System to narzędzie służące zbadaniu i określeniu poziomu bezpieczeństwa i jakości działań operacyjnych podejmowanych w obrocie produktami chemicznymi zarówno neutralnymi, jak i niebezpiecznymi podlegającymi ustawodawstwu ADR, RID, ADN oraz materiałami szczególnego ryzyka HCDG przez podmioty funkcjonujące w łańcuchu logistycznym.

 Dynamicznie rozwijający się rynek chemiczny stwarza nowe możliwości rozwoju dla firm logistycznych, ale jednocześnie systematycznie nakłada na nie kolejne, coraz to wyższe, wymagania w zakresie standardów zachowania bezpieczeństwa. Koncerny chemiczne wysoko stawiają poprzeczkę dla podwykonawców i szybko weryfikują ich doświadczenie oraz umiejętność. Fundamentem udanej współpracy jest dziś nie tylko umiejętność organizacji przewozu towaru między dwoma punktami, ale zapewnienie klientowi oferty idealnie dostosowanej do jego potrzeb.

o AsstrA

AsstrA Associated Traffic AG została założona w 1993 roku w Zurychu. W skład Grupy wchodzą trzy spółki AsstrA Forwarding AG, AsstrA Logistics AG i AsstrA Transport AG, które specjalizują się w dostarczaniu kompleksowych usług logistycznych, od indywidualnego transportu do obsługi dokumentów i procedur celnych, a nawet planowania i realizacji kompletnych łańcuchów logistycznych. AsstrA poprzez swoją spółkę partnerską, EBS Partners dostarcza również rozwiązania z udziałem aplikacji firmy Oracle dla operacji logistycznych. AsstrA zatrudnia około 900 pracowników w jedenastu krajach w Azji i Europie. Spółka osiągnęła obroty w wysokości 225 mln EUR w 2013 roku. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do www.asstra.pl