DSV Solutions napędza koncerny motoryzacyjne

 

Jeden samochód na minutę, 1,232 minut na dzień – te imponujące liczby są osiągane w fabryce Volvo w Ghent, do której części dostarcza DSV Solutions. Zapewnienie niczym niezakłóconej produkcji przeszło ćwierć miliona pojazdów rocznie to nie lada wyzwanie dla operatora logistycznego, to jednak przy okazji tylko jeden z wielu przykładów współpracy DSV z branżą automotive.

Grupa DSV oraz Volvo Car Corporation podpisały nową umowę o współpracy w drugiej połowie 2013 r. W oparciu o nią cztery oddziały DSV ze Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Belgi kontrolują obecnie operacje na terytorium 17 państw. Zawarty na 2 lata kontrakt jest największym w historii międzynarodowej obsługi klientów DSV.

Współpraca DSV z Volvo rozpoczęła się w 2008 roku. W Ghent grupa specjalizująca się w rynku motoryzacyjnym (DSV Solutions Automotive) od lat zajmuje się logistyką Volvo w 50 tys. m2 magazynu zlokalizowanego tuż obok fabryki, dostarczając niezbędnych części do montażu pojazdów.

Proces magazynowania i dostarczania części oraz komponentów do produkcji Volvo to zadanie dla profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Cały proces został zaprojektowany tak, aby w jak największym stopniu skrócić czas magazynowania komponentów, przy zachowaniu jak najpłynniejszego procesu produkcyjnego. Za przykład może tutaj posłużyć choćby harmonogram, według którego DSV otrzymuje zamówienie od 2 do 5 godzin przed planowanym terminem dostawy. Na godzinę przed planowanym montażem wszystkie części muszą już znajdować się na swoim miejscu. Poza surowymi wymaganiami czasowymi, przeszło 550 pracowników magazynu musi dochować także restrykcyjnych norm jakościowych. Aby zapewnić płynną pracę fabryki liczba potencjalnych błędów podejmowanego towaru została określona na maksymalnym poziomie 30 na milion operacji – mówi Maciej Walenda, Prezes Zarządu DSV Solutions w Polsce.

 

Przekrój marek, przekrój krajów

Branża motoryzacyjna to dla DSV niezwykle istotny obszar biznesowy, rozwijany z dużym zaangażowaniem od kilkunastu lat. Palmę pierwszeństwa w obsłudze tego sektora zdobywa z pewnością irlandzki oddział DSV Solutions, gdzie klienci z branży automotive stanowią aż 50 proc. ogółu, a lista marek motoryzacyjnych obejmuje takich gigantów, jak Volkswagen, Toyota, Mercedes-Benz, Peugeot, Mitsubishi Motors, Hyundai, Honda, Land Rover, Mazda, Subaru i Suzuki.

Irlandia to jednak nie jedyny kraj, który może poszczycić się kontraktami na obsługę sektora motoryzacyjnego. W 2013 r. DSV Finland podpisało kontrakt na kompleksową obsługę Valmet Automotive – firmy wytwarzającej zarówno samochody (Finlandia), jak i komponenty do nich (Niemcy i Polska). Pod koniec 2012 roku Valmet Automotive zawarło 3 letni kontrakt na produkcję ponad 100,000 Mercedesów A klasy w fabryce w Uusikaupunki w Finlandii. W ramach umowy, DSV zajęło się transportem części i komponentów z linii produkcyjnej do fabryki docelowej.

Szwedzki oddział DSV Solutions od 2012 r. roku realizuje kontrakt na obsługę magazynu oraz dystrybucji części serwisowych dla połączonych sił Renault – Nissan w Skandynawii. Nowy obiekt, który zastąpił wcześniejsze osobne magazyny Renault i Nissana, liczy 10,000 m2 i jest częścią multiklienckiego magazynu DSV w Boras (Szwecja). DSV zajmie się zarówno magazynowaniem, sortowaniem, jak i dostarczaniem części do wybranych dealerów w Szwecji, Danii i Norwegii.

 

Jednak jednym z największych, zaraz po Volvo, kontaktów DSV na obsługę klienta z sektora automotive jest z pewnością umowa z Audi AG. Niemiecki oddział DSV Solutions rozpoczął współpracę w koncernem w 2011 r. od niewielkiego zakresu usług transportowych i magazynowych, aby rok później rozszerzyć zakres obowiązków do obsługi fabryki firmy w Neckarsulm (Niemcy). Kontrakt z Audi, obejmujący obsługę komponentów dla linii produkcyjnych modeli A4, A5, A6, A7, A8 i R8, angażuje w sumie blisko 150 pracowników.

 

 

Grupa DSV jest globalnym dostawcą usług transportowych i logistycznych. Posiada biura oraz oddziały w ponad 70 krajach, a dzięki rozbudowanej sieci partnerów, świadczy swoje usługi na całym świecie. Firma zatrudnia obecnie około 22 tys. pracowników. Efektywne i kompleksowe rozwiązania pozwoliły DSV osiągnąć w 2012 r. przychód na poziomie 6 mld euro.

Więcej informacji na stronie: www.dsv.com/pl