Most na Wiśle w Połańcu w budowie

Zamontowano ostatnie przęsło metalowej konstrukcji mostu w Połańcu. Połączone zostały brzegi gminy Borowa na Podkarpaciu i Połańca po stronie świętokrzyskiej. Województwa budują przeprawę przez Wisłę wraz z drogami dojazdowymi w ramach projektu wartego ponad 338 mln zł. 

Ogromne przęsło zostało najpierw scalone na barce przycumowanej do brzegu Wisły, a następnie przetransportowane do miejsca docelowego. Do podniesienia konstrukcji użyto wysokiej wytrzymałości prętów oraz ośmiu siłowników hydraulicznych. Montaż metalowego przęsła, łączącego powstające u brzegów dwóch województw elementy, trwał kilkanaście godzin.

Proces związany ze stałym scaleniem konstrukcji nośnej potrwa około dwóch tygodni. Wszystkie prace inwestycyjne mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

 Niemal kilometrowy most na Wiśle powstaje w ramach projektu „Likwidacja barier rozwojowych – most na Wiśle z przebudową drogi wojewódzkiej nr 764 oraz połączeniem z drogą wojewódzką nr 875”. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 338 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi ponad 276 mln.

 Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego