DHL: Czujniki w Smarfonach rewolucjonizują branżę logistyczną

 Badania przeprowadzone przez firmę DHL, wiodącego dostawcę w dziedzinie logistyki, wykazały, że technologie stworzone na potrzeby branży elektronicznej mogą znaleźć coraz większe zastosowanie w przemyśle transportowym. Według Zespołu ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów oznacza to odwrócenie dotychczasowych praktyk, zgodnie z którymi technologie początkowo stosowane w przemyśle, trafiały w końcu do prywatnych użytkowników. Z raportu pt. „Niedroga Technologia Sensorowa” czytelnicy mogą dowiedzieć się, jakie zastosowanie w branży logistycznej mogą znaleźć technologie takie jak kamera Kinect firmy Microsoft stosowana w grach video, czy też inteligentne zegarki (z komunikacją bliskiego zasięgu).

Tablety i Smartfony posiadają wiele czujników, które potrafią rozpoznawać otoczenie. Już od pewnego czasu, przy użyciu tych urządzeń możliwe jest dokonanie pomiaru przyspieszenia, położenia lub światła. Technologie w nich zastosowane mogą zostać wprowadzone do użytku w branży logistycznej. Dzięki tym aplikacjom można rejestrować czas przybycia przesyłek w centrach paczek, w ramach usługi śledzenia, ustalać dokładną lokalizację przesyłek i aktualizować ich status na platformie internetowej.

Firma DHL z powodzeniem przetestowała również dwa inne obszary zastosowania. W oparciu o czujniki wykorzystywane w kamerze Microsoft Kinect zostały opracowane dwa rozwiązania przeznaczone do pomiaru wolumenu palet. Testy wykazały, że za pomocą technologii pomiaru głębokości można dokonać pomiarów o 50 procent szybciej niż przy użyciu dotychczasowej technologii. Inne potencjalne obszary zastosowania obejmują pomiar poziomu napełnienia kontenerów i samochodów ciężarowych, a także monitorowanie i dokumentowanie uszkodzeń przesyłek podczas transportu.

 Pomiar wolumenu umożliwi lepsze wykorzystanie środków i sieci transportu. Ponadto w wyniku optymalnego załadunku, redukcji może ulec emisja CO2, a ewentualne uszkodzenia przesyłek mogą być lepiej dokumentowane.

Inne potencjalne obszary zastosowania elektronicznych technologii konsumenckich oraz ich szczegóły techniczne można znaleźć w raporcie o trendach pt. „Niedroga Technologia Sensorowa”. Raport można pobrać na stronie www.dhl.com/lowcostsensorExternal Link / New Window. Badanie oparte zostało na kompleksowym Radarze Trendów w LogistyceExternal Link / New Window. Firma DHL wykorzystuje Radar Trendów jako sposób identyfikacji przyszłych problemów, które mogą wywrzeć istotny wpływ na branżę logistyczną.

 
Źródło: mat. prasowe