Kolejny rekordowy rok Grupy Dachser – wyniki finansowe 2013

Dzięki dobrej koniunkturze w drugiej połowie roku oraz udanej integracji z hiszpańskimi firmami Azkar i Transunion, Grupa Dachser w 2013 roku znacząco zwiększyła obroty. Przychody za 2013 rok wyniosły 4,99 mld euro, co stanowi 13,2 proc. wzrostu w stosunku do roku poprzedniego. Przy dodatkowym uwzględnieniu dochodu z inwestycji, przychód przekroczył liczbę 5 mld euro.
Podsumowanie osiągnięć Grupy Dachser w 2013 roku w liczbach:
* wzrost przychodów w wysokości 13,2 proc., do wartości 4,99 mld euro
* 24.900 pracowników, o 3.250 więcej niż w roku ubiegłym
* 471 oddziałów w 42 krajach
* 69.600.000 obsłużonych przesyłek (wzrost o 37,5%)
* 119 mln euro zainwestowanych w środki trwałe

Na konferencji prasowej w Monachium CEO Dachser Bernhard Simon wyraził zadowolenie z postępu integracji operatora z hiszpańskimi firmami Azkar i Transunion, które zostały nabyte w styczniu 2013 roku. „Azkar z konsekwencją koncentruje się na działalności międzynarodowej i rozbudowie sieci, szczególnie w połączeniu z naszą odnowioną organizacją we Francji. Transunion natomiast nie tylko wzmocnił naszą sieć w zakresie frachtu morskiego i połączeń transatlantyckich, ale przede wszystkim w rekordowym tempie zakończył połączenie się z Dachser i już od stycznia 2014 roku prowadzi działalność pod nazwą Dachser” – powiedział.

Internacjonalizacja kluczowym czynnikiem wzrostu
Na poziomie grupy, Dachser osiągnął organiczny wzrost przychodów o 2,3 proc. „Od około dwóch lat obserwujemy niewielkie wzrosty na naszych głównych rynkach, takich jak Niemcy” – powiedział Bernhard Simon. „W przyszłości dynamiczny wzrost będzie napędzany przez międzynarodowe przewozy towarowe. Dotyczy to zarówno przesyłek drobnicowych dla przemysłu, jak i przewozów żywności, i to raczej w kontekście rynków regionalnych, niż krajowych. Wraz z uruchomieniem Europejskiej Sieci Produktów Spożywczych, w skład której wchodzi 12 partnerów działających w 21 europejskich krajach, stworzyliśmy pionierski sojusz, odpowiadający na potrzeby klientów” – wyjaśniał.

W 2013 roku firma zainwestowała 119 mln euro, głównie w rozbudowę istniejących i budowę nowych oddziałów, takich jak w Langenau (Niemcy), Schönefeld (Niemcy), Northampton (Wielka Brytania)  i Lyss (Szwajcaria). Kwota zapisana w budżecie na 2014 rok to 110 mln euro. “W ciągu najbliższych pięciu lat chcemy przeznaczyć na inwestycje ok. jednego miliarda euro” – powiedział Bernhard Simon.

Nowe rekordy
Dachser osiągnął szereg rekordów w 2013 roku. Liczba zatrudnionych na koniec roku wzrosła do 24.900, z 48 proc. pracowników zatrudnionych poza granicami Niemiec. Dzięki silnej pozycji Azkar w branży przemysłowej, liczba przesyłek wzrosła do 69.600.000 (wzrost o 37,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego). Tonaż Grupy wzrósł do 32,9 mln ton (wzrost o 9 proc.). Dachser posiada obecnie 471 oddziałów i jest reprezentowany w 42 krajach na świecie .

Dobre perspektywy na rok 2014
Bernhard Simon myśli o 2014 roku z optymizmem. Dzięki łagodnej zimie, dobra koniunktura trwa nieprzerwanie od czwartego kwartału 2013. „Na 2014 rok planujemy zrównoważony rozwój, oparty na ekspansji w segmencie przesyłek międzynarodowych oraz rozwój usług logistyki kontraktowej poza Europą” – mówił Bernhard Simon. ”W minionym roku Dachser zdecydowanie dojrzał do bycia firmą międzynarodową. Nasze główne zadanie na teraz to wzmocnienie zarządzania lokalnymi spółkami w strukturze organizacji globalnej. Aby utrzymać firmę na ścieżce wzrostu, musimy być blisko  klientów” – podkreślał Bernhard Simon.

Wyniki Dachser w Polsce
Dla Dachser w Polsce, rok 2013 był również kolejnym okresem dynamicznego wzrostu. Dzięki wyjątkowo dobrym wynikom polskich eksporterów oraz inwestycjom operatora logistycznego w infrastrukturę, firma odnotowała wzrost przychodów w wysokości 23,8 proc., do wartości 199,1 mln PLN.
Polscy eksporterzy coraz lepiej radzą sobie na zagranicznych rynkach, korzystając przy tym z usług operatorów logistycznych, takich jak Dachser” – mówi Grzegorz Lichocik, Prezes Zarządu Dachser Sp. z o.o. „Nasza rozległa sieć, możliwości związane z jej infrastrukturą                   i  systemem IT powodują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie właśnie z naszych usług. To dowód na to, że coraz większe znaczenie wśród klientów zyskuje doświadczenie operatora logistycznego, wysoka jakość usług oraz niezawodność, jakie od nas otrzymują w pakiecie – podkreśla Grzegorz Lichocik.
Podsumowanie osiągnięć Dachser Sp. z o.o. w 2013 roku w liczbach:
* Wzrost przychodów w wysokości 23,8 proc., do wartości 199,1 mln PLN
* 279 pracowników, o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim
* 766.168 obsłużonych przesyłek (wzrost o 10,2 proc.)
* Tonaż przesyłek w wysokości 261.434 ton (wzrost o 14,8%)